Kraina w kratę

Kraina w kratę swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym budynkom o konstrukcji szkieletowej. W miejscowościach Pomorza Środkowego zachowało się ich na prawdę sporo. Za nieformalną stolicę regionu uważa się Swołowo. Znajduje się tam skansen szachulcowego budownictwa. 



Swołowo posiada charakterystyczny układ urbanistyczny. To typowa, dla Pomorza Środkowego owalnica. Wioska skupiona jest wzdłuż drogi, która otacza centralnie położony staw i kościół. Do dzisiaj zachowało się tutaj prawie sto szachulcowych budynków.


Kościół pod wezwaniem świętej Gertrudy w Darłowie to rzadki przykład wielobocznej świątyni. Swoim wyglądem przywodzi na myśl kościoły Skandynawii.



Darłowo przez wieki było jedną z siedzib książąt pomorskich. Na darłowskim zamku urodził się Eryk Pomorski. Ten urodzony, i pochowany w Darłowie władca, był nie tylko księciem Pomorza, ale i królem Norwegii, Szwecji oraz Danii.




Kiedy nie ma już tłumów turystów, nadmorski Jarosławiec sprawia wrażenie nieco sennego miasteczka. W środku lata plażowiczów przyciąga między innymi plaża Dubaj. Podobno największa w Europie sztuczna plaża. Powstała po wybudowaniu falochronów, chroniących klify.


Podobnie, jak Swołowo, Łącko to też typowo Owalnica. We wiosce, po której nie jeździł nawet samochód Google Street View zachowało się sporo starych zabudowań. W jednej z  takich  wiejskich chałup, agroturystyce Agro-Chata, spędziliśmy miły urlop. 

Na świeżą rybkę można wybrać się do Ustki.

Jeśli ktoś jest amatorem śledzi, to Zagroda Śledziowa w Starkowie przypadnie mu do gustu. Tutaj można zjeść tą bałtycką rybę podaną na kilkanaście sposobów.


Komentarze