Pocztówki z Raciborza

Pocztówkowo-landszaftowe zdjęcia z historycznej stolicy Górnego Śląska. 

Kaplica zamkowa, zwana perłą śląskiego gotyku, albo śląską Sainte Chapelle. Wybudowana w II połowie XIII wieku z fundacji biskupa wrocławskiego Tomasza II, w podzięce za schronienie, jakiego udzielił książę Przemysław Raciborski. Biskup musiał uciekać z Wrocławia przed wojskami księcia Henryka IV Probusa, z którym toczył spór. Właśnie w Raciborzu doszło do pojednania kościelnego dostojnika i piastowskiego księcia.

Kaplica jest jedną z pierwszych, w pełni gotyckich budowli na Śląsku.

Gotycka kaplica przylega do skrzydła mieszkalnego zamku i bramy wjazdowej.

Na środku Rynku stoi Kolumna Maryjna z XVIII wieku. Kamienice za Kolumną to fantazja na temat renesansowej kamienicy. Efekt powojennej odbudowy miasta.

Rzeźba świętego Floriana na cokole Kolumny.

Patron Raciborza - święty Marceli. Według legendy, uratował on miasto podczas najazdu tatarskiego w XIII wieku.

I jeszcze raz - Florian. Kolumna została wykonana przez Johanna Melchiora Österreicha. Jego autorem są również dwie rzeźby świętego Jana Nepomucena. Przy moście Zamkowym i na placu Długosza.

Figura świętego Jana Nepomucena przy moście Zamkowym. Kult tego świętego jest charakterystyczny dla terenów czeskich. A Racibórz przez większy czas swojej historii należał do Królestwa Czech.

Podominikański kościół pw. św. Jakuba przy raciborskim Rynku. 

Dziewiętnastowieczna fasada podominikańskiego kościoła kryje barokowe wnętrze. Natomiast sama bryła świątyni pochodzi z XIII wieku.

Z tej perspektywy doskonale widać, że prezbiterium jest znacznie wyższe od nawy. Jest też młodsze. Do wczesnogotyckiej nawy z II połowy XIII wieku, na przełomie XIII i XIV wieku dostawiono okazałe prezbiterium.

Ulica Długa. W oddali widoczna wieża kościoła farnego. Więcej zdjęć z fary.

Stylizowane kamieniczki to efekt powojennej odbudowy.

Ulica Długa.

Podczas powojennej odbudowy miasta, centrum starano się nadać renesansowy charakter. Stąd attyki i podcienia w kamienicach.

Tak zwana raciborska starówka. 

Późnoklasycystyczny gmach Sądu.

Jeden z symboli Raciborza. Jedyna zachowana baszta i fragment murów obronnych. Swój renesansowy wygląd uzyskała po pożarze miasta w XVI wieku. Historia samych murów sięga XIII i XIV wieku.

Dawny klasztor i kościół sióstr dominikanek. Obecnie zespół szkół ekonomicznych oraz muzeum. W danym kościele z początku XIV wieku można odwiedzić najstarszą raciborzankę. Mumię Dżed-Amonet-ius-anch z około 800 r.p.n.e.

Najstarszy, działający browar w Polsce.

Browar w Raciborzu. Działa na raciborskim zamku od XVI wieku. Więcej zdjęć z browaru

Komentarze